2015

Nr.

Udstiller

Point

Præmie

Nr.

Udstiller

Point

Præmie

 
                 
 

Mågefinker

   

Gr. 6.008 - 6.011 Tegnet serie

 
 

Gr. 6.001 - 6.002 Brun serie

45

Carsten Hæstrup

87

   

1

Bent M. Sørensen

88

 

46

Carsten Hæstrup

88

   

2

Bent M. Sørensen

88

 

47

Carsten Hæstrup

90

Bronze

 

3

Bent M. Sørensen

88

 

48

Carsten Hæstrup

89

   

4

Bent M. Sørensen

88

 

49

Hans Chr. Lauridsen

89

   

5

Bent M. Sørensen

88

 

50

Hans Chr. Lauridsen

87

   

6

Marianne Christensen

93

Guld

         

7

Stefan Salow

91

   

Gr. 6.012 Upigmenteret serie

 

8

Stefan Salow

92

Bronze

51

Bent M. Sørensen

89

   

9

Chresten Christensen

88

 

52

Carsten Hæstrup

90

   

10

Chresten Christensen

89

 

53

Carsten Hæstrup

90

   

11

Chresten Christensen

88

 

54

Carsten Hæstrup

90

Sølv

 

12

Chresten Christensen

89

 

55

Carsten Hæstrup

91

Guld

 

13

Chresten Christensen

88

           

14

Bent M. Sørensen

88

           

15

Bent M. Sørensen

88

           

16

Marianne Christensen

88

   

Zebrafinker

   

17

Bent M. Sørensen

90

   

Gr. 5.001 - 5.002 Grå/brun serie 1,0

18

Bent M. Sørensen

89

 

56

Erik Grodt

92

Guld

 

19

Marianne Christensen

89

 

57

Hans Chr. Lauridsen

90

   

20

Stefan Salow

91

 

58

Hans Chr. Lauridsen

88

   

21

Stefan Salow

90

 

59

Jørn Steiness

90

Bronze

 

22

Stefan Salow

90

 

60

Jørn Steiness

88

   

23

Stefan Salow

91

 

61

Kristian S. Andersen

91

Guld

 

24

Chresten Christensen

92

 

62

Kurt Hansen

91

Sølv

 

25

Chresten Christensen

92

 

63

Kenneth Christensen

87

   

26

Chresten Christensen

92

Sølv

70

Hans Chr. Lauridsen

90

   

27

Chresten Christensen

91

 

71

Hans Chr. Lauridsen

89

   

28

Chresten Christensen

88

 

72

Jørn Steiness

87

   
       

73

Kristian S. Andersen

88

   
 

Gr. 6.003 Grå serie

 

74

Kurt Hansen

89

   

29

Anders Pedersen

88

 

75

Poul Erik Wind

89

   

30

Anders Pedersen

89

           

31

Anders Pedersen

91

   

Gr. 5.001 - 5.002 Grå/brun serie 0,1

32

Anders Pedersen

90

 

64

Erik Grodt

88

   

33

Anders Pedersen

87

 

65

Erik Grodt

88

   

34

Bent M. Sørensen

92

 

66

Erik Grodt

90

Sølv

 

35

Bent M. Sørensen

91

 

67

Jørn Steiness

87

   

36

Bent M. Sørensen

91

 

68

Jørn Steiness

89

   

37

Bent M. Sørensen

92

Bronze

69

Kurt Hansen

91

Guld

 

38

Bent M. Sørensen

88

 

76

Hans Chr. Lauridsen

88

   

39

Bent M. Sørensen

88

 

77

Hans Chr. Lauridsen

89

Bronze

 

40

Marianne Christensen

93

Sølv

78

Kristian S. Andersen

87

   

41

Marianne Christensen

94

Guld + DM

79

Poul Erik Wind

88

   

42

Bent M. Sørensen

89

           

43

Bent M. Sørensen

88

           

44

Bent M. Sørensen

87

           
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 

Nr.

Udstiller

Point

Præmie

Nr.

Udstiller

Point

Præmie

 
                 
 

Gr. 5.003-5.004 Lysrygget/Hvid m/tegn. 1,0

Gr. 5.011-5.014 Orangebrystet serie 1,0

80

Birthe Bruun Langhoff

U

 

114

Kurt Hansen

90

   

81

Stefan Salow

91

Bronze

115

Kurt Hansen

89

   

82

Stefan Salow

91

 

116

Kurt Hansen

89

   

83

Kurt Hansen

89

 

117

Kurt Hansen

89

   

84

Poul Erik Wind

87

 

118

Jørn Steiness

89

   

85

Poul Erik Wind

89

 

119

Jan Holmstrøm

89

   

86

Kenneth Christensen

90

 

120

Birthe Bruun Langhoff

86

   

93

Kurt Hansen

88

 

121

Birthe Bruun Langhoff

90

   

94

Stefan Salow

92

Sølv

122

Birthe Bruun Langhoff

88

   

95

Stefan Salow

93

Guld+NZC B

126

Birthe Bruun Langhoff

89

   

96

Stefan Salow

91

 

127

Birthe Bruun Langhoff

89

   

97

Stefan Salow

91

 

128

Jørn Steiness

88

   

98

Kurt Hansen

89

 

130

Jan Holmstrøm

90

Bronze

 

99

Poul Erik Wind

88

 

131

Jan Holmstrøm

90

   
       

132

Jørn Steiness

92

Guld

 
 

Gr. 5.003-5.004 Lysrygget/Hvid m/tegn. 0,1

133

Kurt Hansen

89

   

87

Stefan Salow

93

Guld+NZC S

135

Jan Holmstrøm

91

Sølv

 

88

Stefan Salow

91

Bronze

136

Kurt Hansen

88

   

89

Kurt Hansen

89

 

137

Flemming Rasmussen

89

   

90

Poul Erik Wind

89

 

139

Flemming Rasmussen

89

   

91

Poul Erik Wind

88

 

143

Bent M. Sørensen

87

   

92

Kenneth Christensen

89

           

100

Stefan Salow

92

Sølv

 

Gr. 5.015-5.017 Sortbr./Sortmasket 1,0

101

Stefan Salow

87

 

144

Jørn Steiness

88

   

102

Poul Erik Wind

88

 

145

Kurt Hansen

89

   
       

146

Poul Erik Wind

U

   
 

Gr. 5.009-5.010 Hvid og Broget serie

149

Kurt Hansen

88

   

103

Jørn Steiness

90

Bronze

150

Kurt Hansen

89

Bronze

 

104

Jørn Steiness

87

 

152

Jørn Steiness

86

   

105

Kristian S. Andersen

88

 

153

Kurt Hansen

91

Guld

 

106

Poul Erik Wind

92

Guld

154

Jørn Steiness

88

   

107

Poul Erik Wind

88

 

155

Jørn Steiness

87

   

108

Poul Erik Wind

89

 

156

Kurt Hansen

90

Sølv

 

109

Poul Erik Wind

88

           

110

Kurt Hansen

89

   

Gr. 5.015-5.017 Sortbr./Sortmasket 0,1

111

Hans Chr. Lauridsen

87

 

147

Kurt Hansen

89

   

112

Hans Chr. Lauridsen

91

Sølv

148

Poul Erik Wind

92

Guld

 

113

Kurt Hansen

86

 

151

Bent M. Sørensen

90

Bronze

 
       

157

Kurt Hansen

89

   
 

Gr. 5.011-5.014 Orangebrystet serie 0,1

158

Kurt Hansen

90

   

123

Jørn Steiness

89

 

159

Kurt Hansen

89

   

124

Jørn Steiness

88

 

160

Kurt Hansen

90

   

125

Jørn Steiness

87

 

161

Kurt Hansen

88

   

129

Kenneth Christensen

90

Sølv

         

134

Birthe Bruun Langhoff

88

   

Gr. 5.018 Sortkindet, eumo og kindet 1,0

138

Flemming Rasmussen

89

Bronze

162

Kurt Hansen

89

Bronze

 

140

Jan Holmstrøm

89

 

164

Kurt Hansen

89

   

141

Flemming Rasmussen

91

Guld

165

Kenneth Christensen

88

   

142

Flemming Rasmussen

91

Sølv

166

Kenneth Christensen

89

   
       

169

Kurt Hansen

91

Guld

 
       

172

Kurt Hansen

90

Sølv

 
                 
                 
                 
                 
                 

Nr.

Udstiller

Point

Præmie

Nr.

Udstiller

Point

Præmie

 
                 
 

Gr. 5.018 Sortkindet, eumo og kindet 0,1

Gr. 5.025 Hvidbrystet serie 0,1

 

163

Kurt Hansen

87

 

207

Erik Grodt

91

Guld

 

167

Kenneth Christensen

89

Bronze

208

Kurt Hansen

90

Bronze

 

168

Kenneth Christensen

88

 

209

Kurt Hansen

90

   

170

Kurt Hansen

90

Sølv

210

Kurt Hansen

90

   

171

Kurt Hansen

91

Guld

211

Kurt Hansen

90

   
       

213

Kurt Hansen

89

   
 

Gr. 5.022 Pastel serie 1,0

214

Kurt Hansen

90

Sølv

 

173

Erik Grodt

94

Guld+DM+NZC

215

Kurt Hansen

90

   

175

Kurt Hansen

89

 

216

Kurt Hansen

90

   

176

Poul Erik Wind

88

           

177

Poul Erik Wind

91

   

Gr. 5.026-5.029 Isabel/Sømmet serie 1,0

180

Birthe Bruun Langhoff

88

 

217

Bent M. Sørensen

86

   

181

Kurt Hansen

89

 

218

Chresten Christensen

90

Sølv

 

182

Poul Erik Wind

87

 

222

Melinda Steiness

86

   

183

Poul Erik Wind

92

Sølv

223

Melinda Steiness

88

   

188

Poul Erik Wind

91

Bronze

224

Melinda Steiness

86

   

189

Poul Erik Wind

89

           

191

Kurt Hansen

89

   

Gr. 5.026-5.029 Isabel/Kindet/Sømmet 0,1

       

219

Bent M. Sørensen

88

   
 

Gr. 5.022 Pastel serie 0,1

220

Chresten Christensen

90

Sølv

 

174

Kurt Hansen

90

Sølv

221

Kurt Hansen

91

Guld

 

178

Poul Erik Wind

89

Bronze

225

Melinda Steiness

86

   

179

Poul Erik Wind

88

           

184

Kurt Hansen

88

   

Gr. 5.031 Gulnæbbet (Præmieres sammen m/Hvid serie)

185

Poul Erik Wind

87

 

226

Melinda Steiness

85

   

186

Poul Erik Wind

89

 

227

Melinda Steiness

85

   

187

Birthe Bruun Langhoff

88

 

228

Melinda Steiness

87

   

190

Poul Erik Wind

U

           

192

Kurt Hansen

91

Guld

         
                 
 

Gr. 5.023 Eumo serie

 

Risfugle

   

193

Kurt Hansen

89

Bronze

 

Gr. 8.001 - 8.006

   

194

Kurt Hansen

88

 

229

Carsten Hæstrup

88

   
       

230

Carsten Hæstrup

88

   
 

Gr. 5.024 Topas serie 1,0

231

Carsten Hæstrup

88

   

195

Kurt Hansen

92

Guld

232

Carsten Hæstrup

89

Bronze

 

197

Kurt Hansen

89

Bronze

233

Carsten Hæstrup

89

   
       

234

Carsten Hæstrup

89

   
 

Gr. 5.024 Topas serie 0,1

235

Carsten Hæstrup

90

Sølv

 

196

Kurt Hansen

90

Sølv

236

Carsten Hæstrup

91

Guld

 

198

Kurt Hansen

90

Sølv

237

Chresten Christensen

92

Guld + DM

 
       

238

Carsten Hæstrup

84

   
 

Gr. 5.025 Hvidbrystet serie 1,0

239

Carsten Hæstrup

89

   

199

Erik Grodt

89

 

240

Chresten Christensen

91

Sølv

 

200

Erik Grodt

89

Bronze

241

Carsten Hæstrup

90

Bronze

 

201

Hans Chr. Lauridsen

88

 

242

Kenneth Christensen

91

Guld

 

202

Hans Chr. Lauridsen

U

 

243

Kenneth Christensen

89

Bronze

 

203

Kurt Hansen

90

Guld

         

204

Kurt Hansen

89

           

205

Kurt Hansen

90

Sølv

         

206

Kurt Hansen

89

           

212

Kurt Hansen

86

           
                 
                 
                 
                 

Nr.

Udstiller

Point

Præmie

Nr.

Udstiller

Point

Præmie

 
                 
 

Timor Zebrafinker

 

Stammer Zebrafinker 1,0

 
                 
 

Gruppe 5.035 Natur 1,0

S 8

94-95-96-97 + HP

372

Guld + DM

 

244

Ingolf Andersen

89

Bronze

 

Stefan Salow

NZC Guld

 
       

S 9

106-107-108-109 + HP

357

 

 
 

Gruppe 5.036 Mutationer 0,1

 

Poul Erik Wind

ingen stamme

 

245

Ingolf Andersen

86

 

S 10

114-115-116-117+HP

362

Bronze

 
       

 

Kurt Hansen

 

 
       

S 11

203-204-205-206+HP

363

Sølv

 
       

 

Kurt Hansen

 

 
 

Pragtfinker

 

 

 

 

 

 
                 

246

Birthe Bruun Langhoff

86

   

Stammer Zebrafinker 0,1

 

247

Birthe Bruun Langhoff

88

           

248

Birthe Bruun Langhoff

91

Sølv

S 12

157-158-159-160 + HP

362

Bronze

 

249

Birthe Bruun Langhoff

87

 

 

Kurt Hansen

 

 

250

Chresten Christensen

90

Bronze

S 13

208-209-210-211+HP

366

Guld

 

251

Kristian S. Andersen

89

 

 

Kurt Hansen

NZC Sølv

 

252

Kristian S. Andersen

92

Sølv

S 14

213-214-215-216+HP

364

Sølv

 

253

Kristian S. Andersen

93

Guld+DM

 

Kurt Hansen

NZC Bronze

 

254

Kristian S. Andersen

89

           

255

Michael Gadekær

92

Guld

         

256

Michael Gadekær

90

Bronze

 

Stammer Risfugle

 

257

Michael Gadekær

88

           

258

Michael Gadekær

87

 

S 15

229-230-231-232+HP

358

 

 

259

Michael Gadekær

90

 

 

Carsten Hæstrup

 

 

260

Carsten Hæstrup

88

 

S 16

233-234-235-236+HP

363

Sølv

 

261

Carsten Hæstrup

89

 

 

Carsten Hæstrup

 

 

262

Carsten Hæstrup

88

           

263

Carsten Hæstrup

89

           

264

Carsten Hæstrup

89

           

265

Carsten Hæstrup

88

   

Rangliste Region

   
         

Midtjylland

462 +

   
         

Tyskland

462

   
         

Nordjylland

461

   
 

Stammer Mågefinker

 

Sydjylland

460

   
         

Bornholm

453

   

S 1

1-2-3-4 + HP

358

 

         

 

Bent M. Sørensen

 

         

S 2

9-10-12-13 + HP

359

 

         

 

Chresten Christensen

         

S 3

20-21-22-23+HP

367

Bronze

         

 

Stefan Salow

 

         

S 4

24-25-26-27+HP

372

Guld

         

 

Chresten Christensen

         

S 5

29-30-31-32 + HP

362

 

         

 

Anders Pedersen

 

         

S 6

34-35-36-37+HP

371

Sølv

         

 

Bent M. Sørensen

 

 

E = Erstatningsnummer

 

S 7

52-53-54-55+HP

367

 

 

U = Ikke mødt

   

 

Carsten Hæstrup

 

 

HP = Harmonipoint

   
                 
                 
                 
                 
                 
                 
 

Udstillere

             
                 
 

Anders Pedersen

   

Klemensker

   
 

Bent M. Sørensen

 

Randers

   
 

Birthe Bruun Langhoff

 

Varde

     
 

Carsten Hæstrup

   

Allinge

     
 

Chresten Christensen

 

Sønderborg

   
 

Erik Grodt

   

Viborg

     
 

Flemming Rasmussen

 

Karlby

     
 

Hans Chr. Lauridsen

 

Esbjerg

     
 

Ingolf B. Andersen

 

Esbjerg

     
 

Jan Holmstrøm

   

Ebeltoft

     
 

Jørn Steiness

   

Kruså

     
 

Kenneth Christensen

 

Vrå

     
 

Kristian S. Andersen

 

Holstebro

   
 

Kurt Hansen

   

Ommestrup

   
 

Marianne Christensen

 

Tårs

     
 

Melinda Steiness

   

Kruså

     
 

Michael Gadekær

 

Hjørring

     
 

Poul Erik Wind

   

Bramming

   
 

Stefan Salow

   

Norderstedt Tyskland

 
                 
                 

 

Hvis du er blevet inspireret af de fugle du har set på denne udstilling, så er et medlemskab i

Dansk Zebrafinke Klub det rigtige valg.

 
 
               
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
               

Dommere på dette års Kåringsskue / DM

kommer fra Holland og er:

John Schols

Anton van Spronsen                                     Hartelijk velen dank

Bestyrelsen og Udstillingsudvalget vil gene takke dommerne og de mange frivillige som hjalp til med at få dette kåringsskue til at klappe.

Alle har ydet en stor indsats.

Bestyrelsen og udstillingsudvalget har været meget glade for jeres indsats, for uden den, ville det havde været svært at genenemføre dette årets kåringsskue.

På udstillingsudvalgets vegne.

Marianne Christensen

 

 

.

 
 
               
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 

 

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

17.01 | 15:44

Hej Henrik
Jeg kan ikke hjælpe dig med en addresse på en opdrætter på Sjælland, ingen DZK har addresse der

...
09.01 | 14:50

Vil gerne købe Risfugle par til yngel - helst hvide.
Bor i Kbh men er meget mobil

...
06.01 | 16:29

Hej Helle
Prøv at komme et 3 dråber æbleeddike i drikkevandet, en lettilgængelig gritblanding med ler, og fodre så kun med en tør frøblanding

...
06.01 | 10:06

Hej
Mine zebrafinkeunger på ca 3 uger ser ud til at have dårlig mave. Er våde og snavsede omkring gattet. Hvad kan jeg gøre ved det ?

...
Du kan lide denne side
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE