Standardside

         
Nr. Variation (mutation) Udstiller Point Præmie
         
  Pragtfinker      
  Gr. 7.002      
1 Afrikansk Sølvnæb mutationer Birthe Brun Langhoff 91 Sølv
2 Afrikansk Sølvnæb mutationer Birthe Brun Langhoff 92 DM + Guld
3 Afrikansk Sølvnæb mutationer Chresten Christensen 88 0
4 Afrikansk Sølvnæb mutationer Chresten Christensen 89 0
5 Afrikansk Sølvnæb mutationer Kristian S. Andersen 88 0
6 Afrikansk Sølvnæb mutationer Kristian S. Andersen 89 0
         
  Gr. 9.001 - 9.005      
7 Sorthovedet Goudsamadine Bo Pedersen 88 0
8 Sorthovedet Goudsamadine Bo Pedersen 90 Bronze
9 Sorthovedet Goudsamadine Melinda Steiness 87 0
10 Sorthovedet Goudsamadine Melinda Steiness 88 0
11 Rødhovedet Gouldsamadine Birthe Brun Langhoff 87 0
12 Rødhovedet Gouldsamadine Bo Pedersen 90 0
13 Rødhovedet Gouldsamadine Bo Pedersen 88 0
14 Rødhovedet Gouldsamadine Melinda Steiness 85 0
15 Rødhovedet Gouldsamadine Melinda Steiness 91 Sølv
16 Orangehovedet Gouldsamadine Birthe Brun Langhoff 87 0
17 Orangehovedet Gouldsamadine Bo Pedersen 86 0
18 Orangehovedet Gouldsamadine Bo Pedersen 87 0
19 Orangehovedet Gouldsamadine Michael Gadekær 90 0
20 Orangehovedet Gouldsamadine Michael Gadekær 90 0
21 Orangehovedet Gouldsamadine Michael Gadekær 92 Guld
22 Orangehovedet Gouldsamadine Michael Gadekær 89 0
23 Orangehovedet Gouldsamadine Michael Gadekær 89 0
24 Orangehovedet Gouldsamadine Michael Gadekær 89 0
25 Orangehovedet Gouldsamadine Michael Gadekær 88 0
26 Orangehovedet Gouldsamadine Michael Gadekær 89 0
27 Pastel - lys pastel og gule Gouldsamadine Birthe Brun Langhoff 89 0
28 Pastel - lys pastel og gule Gouldsamadine Birthe Brun Langhoff 87 0
29 Pastel - lys pastel og gule Gouldsamadine Birthe Brun Langhoff 88 0
         
  Gr. 10.001 - 10.004      
30 Korthalet bæltefinke Bent M. Sørensen 89 0
31 Korthalet bæltefinke Bent M. Sørensen 89 0
32 Korthalet bæltefinke Bo Pedersen 87 0
33 Korthalet bæltefinke Bo Pedersen 88 0
34 Korthalet bæltefinke Bo Pedersen 86 0
35 Korthalet bæltefinke Bo Pedersen 88 0
36 Korthalet bæltefinker mutationer Bo Pedersen 90 Bronze
37 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Bent M. Sørensen 88 0
38 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Bent M. Sørensen 88 0
39 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Birthe Brun Langhoff 88 0
40 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Birthe Brun Langhoff 88 0
41 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Birthe Brun Langhoff 88 0
42 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Birthe Brun Langhoff 89 0
43 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Birthe Brun Langhoff 89 0
44 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Birthe Brun Langhoff 87 0
45 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Bent M. Sørensen 91 Sølv
46 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Bent M. Sørensen 90 Bronze
47 Hecks Spidshalet bæltefinke mutationer Bent M. Sørensen 87 0
         
         
         
Nr. Variation (mutation) Udstiller Point Præmie
         
  Gr. 10.014 - 12.001      
48 Ringastrild Kristian S. Andersen 90 Bronze
49 Ceresastrild Troels Gundlach 91 Sølv
50 Sivastrild Bo Pedersen 89 0
51 Sivastrild Bo Pedersen 87 0
52 Malet astrild, Tornastrild Troels Gundlach 92 D
53 Blåhovedet papegøjeamadine Bent M. Sørensen 88 0
54 Blåhovedet papegøjeamadine Bent M. Sørensen 87 0
55 Blåhovedet papegøjeamadine Bo Pedersen 88 0
56 Blåhovedet papegøjeamadine Kristian S. Andersen 90 Bronze
57 Rødhovedet papegøjeamadine Bo Pedersen 89 0
58 Rødhovedet papegøjeamadine Bo Pedersen 88 0
59 Pragtfinker, Amadiner og Skadefinker Troels Gundlach 93 D
         
         
         
  Zebrafinker      
  Gr. 5.001      
60 Grå 1.0 Bent M. Sørensen 88 0
61 Grå 1.0 Jørn Steiness 87 0
62 Grå 1.0 Jørn Steiness 87 0
63 Grå 1.0 Kurt Hansen 90 0
64 Grå 1.0 Poul Erik Wind 93 Sølv
65 Grå 1.0 Troels Gundlach 89 0
66 Grå 0.1 Bent M. Sørensen 89 0
67 Grå 0.1 Bent M. Sørensen 90 0
68 Grå 0.1 Jan Holmstrøm 91 0
69 Grå 0.1 Jan Holmstrøm U 0
70 Grå 0.1 Jørn Steiness 86 0
71 Grå 0.1 Kurt Hansen 89 0
72 Grå 0.1 Poul Erik Wind 89 0
73 Brun 1.0 Chresten Christensen 89 0
74 Brun 1.0 Chresten Christensen 90 0
75 Brun 1.0 Irene Alme Paulsen 88 0
76 Brun 1.0 Irene Alme Paulsen 92 Bronze
77 Brun 1.0 Irene Alme Paulsen U 0
78 Brun 1.0 Kurt Hansen 88 0
79 Brun 0.1 Chresten Christensen 88 0
80 Brun 0.1 Chresten Christensen 90 0
81 Brun 0.1 Chresten Christensen 89 0
82 Brun 0.1 Chresten Christensen 88 0
83 Brun 0.1 Irene Alme Paulsen 95 Best in show + DM + Guld
84 Brun 0.1 Kurt Hansen 88 0
         
  Gr. 5.003 - 5.009       
85 Lysrygget grå 1.0 Jan Holmstrøm 90 0
86 Lysrygget grå 1.0 Klaus Johansen 91 Bronze
87 Lysrygget grå 1.0 Klaus Johansen 89 0
88 Lysrygget grå 1.0 Klaus Johansen 89 0
89 Hvid med tegning grå  Kristian S. Andersen 88 0
90 Lysrygget grå 1.0 Kurt Hansen 89 0
91 Lysrygget grå 1.0 Kurt Hansen 91 0
92 Lysrygget grå 1.0 Poul Erik Wind 89 0
93 Lysrygget grå 0.1 Kristian S. Andersen 90 0
         
         
Nr. Variation (mutation) Udstiller Point Præmie
         
94 Lysrygget grå 0.1 Kristian S. Andersen 87 0
95 Lysrygget grå 0.1 Kurt Hansen 87 0
96 Lysrygget grå 0.1 Poul Erik Wind 90 0
97 Lysrygget brun 1.0 Kurt Hansen 92 Sølv
98 Lysrygget brun 1.0 Poul Erik Wind 93 Guld
99 Lysrygget brun 0.1 Kurt Hansen 90 0
100 Lysrygget brun 0.1 Poul Erik Wind 90 0
101 Hvid med tegning grå 1.0 Kristian S. Andersen 87 0
102 Hvid med tegning grå 1.0 Troels Gundlach 88 0
103 Hvid med tegning grå 1.0 Viggo H. Pedersen 87 0
104 Hvid med tegning grå 1.0 Viggo H. Pedersen 91 0
105 Hvid med tegning grå 0.1 Kristian S. Andersen 87 0
106 Hvid med tegning grå 0.1 Viggo H. Pedersen 84 0
107 Hvid med tegning grå 0.1 Viggo H. Pedersen 86 0
108 Hvid med tegning brun 0.1 Klaus Johansen 87 0
109 Hvid Poul Erik Wind 88 0
110 Hvid Poul Erik Wind 89 0
111 Hvid Poul Erik Wind 89 0
         
  Gr. 5.011      
112 Orangebrystet grå 1.0 Kurt Hansen 87 0
113 Orangebrystet grå 0.1 Anders Pedersen 90 0
114 Orangebrystet brun 1.0 Anders Pedersen 87 0
115 Orangebrystet brun 1.0 Kurt Hansen 87 0
116 Orangebrystet sortbrystet grå 1.0 Jan Holmstrøm 91 0
117 Orangebrystet sortbrystet grå 1.0 Kurt Hansen 89 0
118 Orangebrystet sortbrystet grå 1.0 Kurt Hansen 89 0
119 Orangebrystet sortbrystet grå 0.1 Jan Holmstrøm 94 Guld
120 Orangebrystet sortbrystet grå 0.1 Jan Holmstrøm U 0
121 Orangebrystet sortbrystet grå 0.1 Kurt Hansen 88 0
122 Orangebrystet sortbrystet brun 1.0 Kurt Hansen 89 0
123 Orangebrystet sortbrystet brun 1.0 Kurt Hansen 91 Bronze
124 Orangebrystet sortbrystet lysrygget grå 0.1 Jan Holmstrøm 90 0
125 Orangebrystet sortbrystet isabel brun 0.1 Jan Holmstrøm 89 0
126 Orangebrystet sortbrystet sortmasket grå 1.0  Jan Holmstrøm 90 0
127 Orangebrystet sortbrystet sortmasket grå 0.1  Jan Holmstrøm 90 0
128 Orangebrystet sortbrystet sortmasket brun0.1  Irene Alme Paulsen 88 0
129 Orangebrystet sortbrystet sortmasket brun0.1  Irene Alme Paulsen 90 0
130 Orangebrystet sortbrystet sortmasket isabel brun 0.1   Jan Holmstrøm 93 Sølv
         
  Gr. 5.015      
131 Sortbrystet grå 1.0 Jan Holmstrøm 89 0
132 Sortbrystet grå 1.0 Jan Holmstrøm 88 0
133 Sortbrystet grå 1.0 Jan Holmstrøm U 0
134 Sortbrystet grå 1.0 Jan Holmstrøm U 0
135 Sortbrystet grå 1.0 Kurt Hansen 89 0
136 Sortbrystet grå 0.1 Kurt Hansen 86 0
137 Sortbrystet grå 0.1 Kurt Hansen 89 0
138 Sortbrystet brun 0.1 Jan Holmstrøm 88 0
139 Sortbrystet hvid m. tegn. brun 1.0  Kurt Hansen 91 Sølv
140 Sortbrystet isabel brun 0.1 Jan Holmstrøm 87 0
         
         
         
         
         
Nr. Variation (mutation) Udstiller Point Præmie
         
  Gr. 5.017 - 5.018      
141 Sortmasket grå 1.0  Poul Erik Wind U 0
142 Sortmasket grå 0.1  Kurt Hansen 89 0
143 Sortmasket grå 0.1  Poul Erik Wind 89 0
144 Sortmasket lysrygget grå 1.0  Jan Holmstrøm 92 Guld
145 Sortkindet grå 1.0  Kenneth Christensen 89 0
146 Sortkindet grå 1.0  Viggo H. Pedersen 89 0
147 Sortkindet grå 0.1 Kenneth Christensen 89 0
148 Sortkindet lysrygget grå 1.0  Kenneth Christensen 89 0
149 Sortkindet lysrygget grå 1.0  Kenneth Christensen 89 0
150 Sortkindet lysrygget grå 1.0  Kenneth Christensen 89 0
151 Sortkindet lysrygget grå 1.0  Kenneth Christensen 89 0
152 Sortkindet lysrygget grå 1.0  Kurt Hansen 89 0
153 Sortkindet lysrygget grå 0.1 Kenneth Christensen 88 0
154 Sortkindet lysrygget grå 0.1 Kurt Hansen 89 0
155 Sortkindet lysrygget grå 0.1 Viggo H. Pedersen 88 0
156 Sortkindet hvid m. tegn. grå 0.1 Kenneth Christensen 90 Bronze
         
  Gr. 5.022 - 5.025      
157 Pastel grå 1.0 Poul Erik Wind 87 0
158 Pastel grå 0.1 Poul Erik Wind 88 0
159 Pastel lysrygget grå 1.0  Poul Erik Wind 92 Bronze
160 Pastel lysrygget grå 1.0  Poul Erik Wind 94 Guld
161 Pastel lysrygget grå 0.1  Poul Erik Wind 87 0
162 Pastel lysrygget brun 0.1  Poul Erik Wind 87 0
163 Pastel hvid med tegning grå 1.0 Poul Erik Wind 90 0
164 Pastel hvid med tegning grå 1.0 Poul Erik Wind 89 0
165 Pastel sortmasket grå 1.0 Poul Erik Wind 93 Sølv
166 Pastel sortmasket grå 1.0 Poul Erik Wind 87 0
167 Topas grå 1.0 Poul Erik Wind 88 0
168 Hvidbrystet grå 0.1 Jan Holmstrøm 90 0
169 Hvidbrystet grå 0.1 Jan Holmstrøm 90 0
170 Hvidbrystet grå 0.1 Klaus Johansen 88 0
171 Hvidbrystet grå 0.1 Klaus Johansen 90 0
         
  Gr. 5.026 - 5.035      
172 Isabel brun 0.1 Bent M. Sørensen 88 0
173 Isabel brun 0.1 Bent M. Sørensen 89 0
174 Kindet grå 1.0 Kurt Hansen 90 Bronze
175 Kindet grå 1.0 Kurt Hansen 88 0
176 Kindet grå 0.1 Kurt Hansen 89 0
177 Kindet grå 0.1 Kurt Hansen 91 Sølv
178 Kindet brun 0.1 Kurt Hansen 88 0
179 Kindet brun 0.1 Kurt Hansen 89 0
180 Blegkindet grå 1.0 Kristian S. Andersen 89 0
181 Timor zebrafinke, natur 1.0 Kurt Hansen U 0
182 Timor zebrafinke, natur 1.0 Kurt Hansen 87 0
183 Timor zebrafinke, natur 1.0 Troels Gundlach 88 0
184 Timor zebrafinke, natur 0.1 Kurt Hansen 92 Guld
185 Timor zebrafinke, natur 0.1 Kurt Hansen 87 0
186 Timor zebrafinke, natur 0.1 Troels Gundlach 90 0
187 Timor zebrafinke, natur 0.1 Troels Gundlach 88 0
         
         
         
         
Nr. Variation (mutation) Udstiller Point Præmie
         
  Mågefinker      
  Gr. 6.001 - 6.002      
188 Sortbrun Chresten Christensen 91 0
189 Sortbrun Chresten Christensen 92 0
190 Sortbrun Chresten Christensen 92 0
191 Sortbrun Chresten Christensen 94 DM + Guld + Guld ½ stam
192 Mokkabrun Bent M. Sørensen U 0
193 Mokkabrun Chresten Christensen 89 0
194 Mokkabrun Chresten Christensen 88 0
195 Mokkabrun Chresten Christensen 89 0
196 Mokkabrun Chresten Christensen 89 0
197 Mokkabrun Chresten Christensen 88 0
198 Mokkabrun Chresten Christensen 89 0
199 Mokkabrun Marianne Christensen 88 0
200 Mokkabrun Marianne Christensen 90 0
201 Mokkabrun Marianne Christensen 90 0
202 Mokkabrun Marianne Christensen 93 Sølv
203 Rødbrun Chresten Christensen 89 0
204 Rødbrun Chresten Christensen 88 0
205 Rødbrun Jan Holmstrøm U 0
206 Rødbrun Jan Holmstrøm U 0
207 Rødbrun Kristian S. Andersen 87 0
208 Rødbrun Kristian S. Andersen 87 0
209 Rødbrun Marianne Christensen 91 0
210 Rødbrun Marianne Christensen 91 0
211 Rødbrun Marianne Christensen 92 Bronze
212 Rødbrun Marianne Christensen 91 0
         
  Gr. 6.003      
213 Sortgrå Anders Pedersen 89 0
214 Sortgrå Anders Pedersen 86 0
215 Sortgrå Anders Pedersen 90 0
216 Sortgrå Anders Pedersen 89 0
217 Sortgrå Bent M. Sørensen 89 0
218 Sortgrå Bent M. Sørensen 90 Bronze
219 Sortgrå Marianne Christensen 90 0
         
  Gr. 6.005 - 6.007      
220 Ino crème Bent M. Sørensen 88 0
221 Perlet Sortbrun Simon Christensen 89 0
222 Perlet Sortbrun Simon Christensen 88 0
223 Perlet Sortbrun Simon Christensen 86 0
224 Perlet Sortbrun Simon Christensen 88 0
225 Perlet Sortbrun Simon Christensen 88 0
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
Nr. Variation (mutation) Udstiller Point Præmie
         
  Risfugle normalklasse      
  Gr. 8.001 - 8.002      
226 Risfugle natur Carsten Hæstrup 88 0
227 Risfugle natur Carsten Hæstrup 87 0
228 Risfugle natur Carsten Hæstrup 86 0
229 Risfugle natur Carsten Hæstrup 88 0
230 Risfugle natur Carsten Hæstrup 89 0
231 Risfugle natur Carsten Hæstrup 91 Sølv
232 Risfugle natur Carsten Hæstrup 89 0
233 Risfugle natur Carsten Hæstrup 90 Bronze
234 Risfugle natur Carsten Hæstrup 89 0
235 Risfugle natur Carsten Hæstrup 90 Bronze
236 Rødbrun Carsten Hæstrup 89 0
         
         
  Klasse B Pragtfinker      
1 Afrikansk Sølvnæb mutationer Birthe Brun Langhoff 91  
2 Afrikansk Sølvnæb mutationer Birthe Brun Langhoff 92  
      185 bronze halv stamme
         
7 Sorthovedet Goudsamadine Bo Pedersen 88  
8 Sorthovedet Goudsamadine Bo Pedersen 90  
      179  
         
12 Rødhovedet Gouldsamadine Bo Pedersen 90  
13 Rødhovedet Gouldsamadine Bo Pedersen 88  
      179 0
         
17 Orangehovedet Gouldsamadine Bo Pedersen 86  
18 Orangehovedet Gouldsamadine Bo Pedersen 87  
      175 0
         
19 Orangehovedet Gouldsamadine Michael Gadekær 90  
20 Orangehovedet Gouldsamadine Michael Gadekær 90  
      183 0
         
21 Orangehovedet Gouldsamadine Michael Gadekær 92  
22 Orangehovedet Gouldsamadine Michael Gadekær 89  
      181 0
         
30 Korthalet bæltefinke Bent M. Sørensen 89  
31 Korthalet bæltefinke Bent M. Sørensen 89  
      181 0
         
37 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Bent M. Sørensen 88  
38 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Bent M. Sørensen 88  
      179 0
         
43 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Birthe Brun Langhoff 89  
44 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Birthe Brun Langhoff 87  
      177 0
         
         
         
         
         
Nr. Variation (mutation) Udstiller Point Præmie
         
45 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Bent M. Sørensen 91  
46 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Bent M. Sørensen 90  
      183  
         
53 Blåhovedet papegøjeamadine Bent M. Sørensen 88  
54 Blåhovedet papegøjeamadine Bent M. Sørensen 87  
      177 0
         
57 Rødhovedet papegøjeamadine Bo Pedersen 89  
58 Rødhovedet papegøjeamadine Bo Pedersen 88  
      179 0
         
         
  Klasse B Zebrafinker      
66 Grå 0.1 Bent M. Sørensen 89  
67 Grå 0.1 Bent M. Sørensen 90  
      181 0
         
68 Grå 0.1 Jan Holmstrøm 91  
69 Grå 0.1 Jan Holmstrøm U  
      91 0
         
73 Brun 1.0 Chresten Christensen 89  
74 Brun 1.0 Chresten Christensen 90  
      181 0
         
90 Lysrygget grå 1.0 Kurt Hansen 89  
91 Lysrygget grå 1.0 Kurt Hansen 91  
      181 0
         
109 Hvid Poul Erik Wind 88  
110 Hvid Poul Erik Wind 89  
      179 0
         
119 Orangebrystet sortbrystet grå 0.1 Jan Holmstrøm 94  
120 Orangebrystet sortbrystet grå 0.1 Jan Holmstrøm U  
      94 0
         
122 Orangebrystet sortbrystet brun 1.0 Kurt Hansen 89  
123 Orangebrystet sortbrystet brun 1.0 Kurt Hansen 91  
      181  
         
136 Sortbrystet grå 0.1 Kurt Hansen 86  
137 Sortbrystet grå 0.1 Kurt Hansen 89  
      175 0
         
159 Pastel lysrygget grå 1.0  Poul Erik Wind 92  
160 Pastel lysrygget grå 1.0  Poul Erik Wind 94  
      187 Sølv halv stamme
         
168 Hvidbrystet grå 0.1 Jan Holmstrøm 90  
169 Hvidbrystet grå 0.1 Jan Holmstrøm 90  
      183 0
         
         
         
Nr. Variation (mutation) Udstiller Point Præmie
         
172 Isabel brun 0.1 Bent M. Sørensen 88  
173 Isabel brun 0.1 Bent M. Sørensen 89  
      177  
         
176 Kindet grå 0.1 Kurt Hansen 89  
177 Kindet grå 0.1 Kurt Hansen 91  
      181  
         
184 Timor zebrafinke, natur 0.1 Kurt Hansen 92  
185 Timor zebrafinke, natur 0.1 Kurt Hansen 87  
      179 0
         
186 Timor zebrafinke, natur 0.1 Troels Gundlach 90  
187 Timor zebrafinke, natur 0.1 Troels Gundlach 88  
      179 0
         
         
  Klasse B Mågefinker      
188 Sortbrun Chresten Christensen 91  
189 Sortbrun Chresten Christensen 92  
      185 0
         
190 Sortbrun Chresten Christensen 92  
191 Sortbrun Chresten Christensen 94  
      187 DM + Guld halv stamme
         
201 Mokkabrun Marianne Christensen 90  
202 Mokkabrun Marianne Christensen 93  
      183  
         
203 Rødbrun Chresten Christensen 89  
204 Rødbrun Chresten Christensen 88  
      179 0
         
217 Sortgrå Bent M. Sørensen 89  
218 Sortgrå Bent M. Sørensen 90  
      181 0
         
         
  Klasse B Risfugle      
         
234 Risfugle natur Carsten Hæstrup 89  
235 Risfugle natur Carsten Hæstrup 90  
      181  
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
Nr. Variation (mutation) Udstiller Point Præmie
         
         
  Klasse C Pragtfinker      
23 Orangehovedet Gouldsamadine Michael Gadekær 89  
24 Orangehovedet Gouldsamadine Michael Gadekær 89  
25 Orangehovedet Gouldsamadine Michael Gadekær 88  
26 Orangehovedet Gouldsamadine Michael Gadekær 89  
      355 0
         
32 Korthalet bæltefinke Bo Pedersen 87  
33 Korthalet bæltefinke Bo Pedersen 88  
34 Korthalet bæltefinke Bo Pedersen 86  
35 Korthalet bæltefinke Bo Pedersen 88  
      353 0
         
39 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Birthe Brun Langhoff 88  
40 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Birthe Brun Langhoff 88  
41 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Birthe Brun Langhoff 88  
42 Hecks Spidshalet bæltefinke (Rødnæbbet) Birthe Brun Langhoff 89  
      358 0
         
         
  Klasse C Zebrafinker      
79 Brun 0.1 Chresten Christensen 88  
80 Brun 0.1 Chresten Christensen 90  
81 Brun 0.1 Chresten Christensen 89  
82 Brun 0.1 Chresten Christensen 88  
      359 0
         
131 Sortbrystet grå 1.0 Jan Holmstrøm 89  
132 Sortbrystet grå 1.0 Jan Holmstrøm 88  
133 Sortbrystet grå 1.0 Jan Holmstrøm U  
134 Sortbrystet grå 1.0 Jan Holmstrøm U  
      177 0
         
148 Sortkindet lysrygget grå 1.0  Kenneth Christensen 89  
149 Sortkindet lysrygget grå 1.0  Kenneth Christensen 89  
150 Sortkindet lysrygget grå 1.0  Kenneth Christensen 89  
151 Sortkindet lysrygget grå 1.0  Kenneth Christensen 89  
      362 Bronze stamme
         
         
  Klasse C Mågefinker      
193 Mokkabrun Chresten Christensen 89  
194 Mokkabrun Chresten Christensen 88  
195 Mokkabrun Chresten Christensen 89  
196 Mokkabrun Chresten Christensen 89  
      360 0
         
209 Rødbrun Marianne Christensen 91  
210 Rødbrun Marianne Christensen 91  
211 Rødbrun Marianne Christensen 92  
212 Rødbrun Marianne Christensen 91  
      370 DM + Guld stamme
         
         
         
Nr. Variation (mutation) Udstiller Point Præmie
         
         
  Klasse C Risfugle      
226 Risfugle natur Carsten Hæstrup 88  
227 Risfugle natur Carsten Hæstrup 87  
228 Risfugle natur Carsten Hæstrup 86  
229 Risfugle natur Carsten Hæstrup 88  
      353 0
         
230 Risfugle natur Carsten Hæstrup 89  
231 Risfugle natur Carsten Hæstrup 91  
232 Risfugle natur Carsten Hæstrup 89  
233 Risfugle natur Carsten Hæstrup 90  
      363 Sølv stamme
         
         
         

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

07.10 | 20:25

For hvis hannen parrer sig med ungen, kan jeg så mon ikke sætte den (ungen) ind til pigerne? Eller skal jeg vente til den er udfarvet, for at være 100% sikker?

...
07.10 | 20:22

Blev nødt til at tage ungerne fra forældrene, da far var meget aggressiv mod dem og mor har lagt 6 nye æg. Hannernes bur er størst og derfor kom ungerne derind.

...
07.10 | 20:20

Har egentligt hanner og hunner i forskellige bure for at undgå indavl. Men når de ikke er udfarvede er det svært at vide, hvor jeg skal sætte dem hen.

...
07.10 | 20:17

Har desværre ikke flere ledige bure. Men betyder det så ikke samtidig, at den ene ungfugl er en pige, når én af mine hanner forsøger at parre sig med "hende"?

...
Du kan lide denne side
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE